5 najčastejších mýtov o rekuperácii
1. Rekuperácia v zime nefunguje
Jedným z najčastejších mýtov o rekuperácií je ten, že rekuperačné systémy sú v chlandom počasí neefektívne. „Opak je pravdou – rekuperácia zabezpečuje prívod čerstvého vzduchu aj počas zimy, pričom efektívne využíva teplo z odpadového vzduchu na jeho ohrev. Rekuperácie od ENBRA majú prevádzkový rozsah od – 30 do + 50 °C,“ vysvetluje Martin Prísečan, produktový manažér ENEBRA SLOVAKIA, ktorá pôsobí v oblasti technického zariadenia budov.
2. Rekuperácia znižuje kvalitu vzduchu
Trvalá výmena vzduchu naopak znamená, že prostredie vnútorného ovzdušia je stále zdravé, a to vďaka neustálemu odvádzaniu oxidu uhličitého a iných nečistôt z miestnosti. Tým sa rovnako zabráni tvorbe vlhkosti a plesní, čo obmedzuje množenie roztočov a baktérií.
3. Rekuperácia je hlučná
Mnohí sa obávajú, že rekuperačné jednotky budú vytvárať nepríjemný hluk. Avšak, moderné systémy sú navrhnuté tak, aby pracovali veľmi ticho, takže ich činnosť si takmer nevšimnete. Rovnako je dôležitá správna inštalácia samotnej rekuperácie (odporúča sa použiť kvalitné rúrky na rozvody vzduchu, a zároveň ich neinštalovať do ostrých záhybov), či jej nastavenie. „Pri verzii Wireless ponúkame tri rýchlosti ventilátora, pri verzii Base dve rýchlosti,“ uvádza Prísečan.
4. Rekuperácia nie je ekologická
Ľudia si často myslia, že rekuperačné systémy nie sú šetrné k životnému prostrediu. Pravdou však je, že rekuperácia znižuje spotrebu energie, a tým aj emisie skleníkových plynov, čím prispieva k udržateľnosti a ochrane životného prostredia. „Platí jednoduché pravidlo - čím vyššia účinnosť rekuperácie, tým vyššia efektivita pri znižovaní spotreby energie a v konečnom dôsledku aj pri dosahovaní úspor. Rekuperácie od ENBRA sa radia medzi najkvalitnejšie na trhu. Ich účinnosť sa pohybuje nad 90 % a účinnosť keramického výmenníka tepla až 93 %,“ uzatvára Prísečan.
5. Rekuperácia je zložitá na údržbu
Posledný mýtus hovorí, že rekuperačné systémy vyžadujú neustálu údržbu. V skutočnosti je ich údržba minimálna – väčšinou stačí pravidelne meniť filtre a príležitostne skontrolovať systém.